Pol Pot hatalomra kerülésének 50 éves évfordulòja kapcsàn csak egy példa arra, hogy mennyire képes még a szakértöket is megtéveszteni a média hìradàsa. Illetve hogyan "gyártódtak", "gyártódnak" le a hírek, egyes katasztrófák áldozat-becslései.
Lényegében nagyon nehéz eldönteni, hogy kinek, minek lehet hinni.
A biafrai "genocìdium" kutatàsa kapcsàn (mely szintén megér egy misét) bukkantunk egy 2004-es MSF (Orvosok Hatàrok Nélkül) tanulmànyra, mely bebizonyìtja, hogy a kambodzsai "Pol Pot féle" éhinség (79) is nem kis részben a média àltal kreàlt, torz esemény volt. Melyben persze az MSF is szerepet vàllalt, akàrcsak alapìtòi koràbban, a biafrai "genocidium" megkreàlàsàban.
A tanulmàny arròl szòl, hogy az illetö (MSF-tag) maga is a helyszìnen (pontosabban a hatàrnàl) volt és elmeséli, hogy egy 30.000 fös menekülthullàmra alapoztàk az egész "milliòs" éhinség teoriàjàt. Még csak nem is feltétlen "rosszindulatbòl", vagy manipulatìv célbòl, hanem abbòl indulva ki, hogy amit làtnak az feltehetöen csak a "jéghegy csùcsa" lehet.
E 30.000 ember valòban csontsovàny volt, de a milliòs àldozattal jàrò éhinséget a Kambodzsàbòl kiszivàrgott hìrek alapjàn "raktàk össze" azaz, hogy a rezsim pusztìtja a népességet és az agràrinfrastrukturàt is.
Miközben Kambodzsa területére sem az MSF sem màs NGO nem léphetett be ekkor, csak évekkel késöbb. Ès amikor ezt a megtehették az Oxfam (egy màsik NGO) 1980-ban semmi nyomàt nem talàlta a milliòs éhenhalt àldozatnak. A 30.000 fö pedig azért volt csontsovàny, mert munkatàborokban intenzìven dolgozttattàk öket.
Mindez természetesen nem kisebbìti a Pol Pot rezsim büneit, de - ezek szerint - orszàgos éhinség nem igazolhatò. (Miközben egyes területeket valòban érintett.)
Mivel a szerzö MSF-es és az elemzés (sokatmondò cìme: "Biafra - Kambodzsa: Egy fabrikàlt genocìdium és egy fabrikàlt éhinség") erös önkritikàt gyakorol nem làtunk okot kételkedni a valòsàgtartalmàban.
Ugyanakkor minden MSF-es anyagot érdemes eleve fenntartàsokkal kezelni, annyira "kreatìvan" kezelték a valòsàgot az utòbbi 50 évben. (Illetve utlahatunk az MSF és a francia szolgàlatok kapcsolataira, ami a független NGO-k teòriàba ver egy ùjabb koporsòszöget.)
Mindez ùgy àltalàban az NGO-kra sem vet jò fényt és sajnos komoly municiòkkal szolgàlhat (az egyébként sokszor valòs és hasznos humanitàrius, orvosi) tevékenységüket megkérdöjelezök szàmàra. (V.ö, koszovòi 1999-es "genocidium" kérdése.)