Nagyon inog a PS helyzete Franciaországban, egyesek szerint akár a szocialista elnök és kormányának bukása is könnyen bekövetkezhet, ha valamilyen további váratlan külföldi, francia vonatkozású súlyos negatív esemény bekövetkezik.
A francia hadsereg finanszírozási problémái ismertek, napjainkra azonban - további megszorítások bejelentésével - olyan súlyos lett a helyzet, hogy maga Drian miniszter állt ki ezzel a nyilvánosság elé. A kulisszák mögött pedig tudni lehet, hogy rajta kívül akár 4 magas beosztású honvédségi vezető kész lemondani, ha rövid időn belül nem változik semmi.
A baoldali kormány nagy bajban van, mert az államháztartási hiány már most 95% körüli. További gond a FN nagyarányú győzelme az EP választásokon. Hogy mentsék ami még menthető, nagyarányú adócsökkentési programot jelentett be Manuel Vals miniszterelnök. Vals ugyanakkor azt is bejelentette, hogy a 2014-2019-es honvédségi büdzsécsomaghoz nem nyúlnak hozzá. Fából vaskarika.
Mindez 6 milliárd euró elvonása (3 éven belül) mellett 34.000 álláshely megszüntetését is jelentheti, mely épp egy szocialista kormányzat számára igencsak kínos. (Nem véletlen, hogy sok volt PS szavazó jelenleg már az FN-t támogatja.) Ráadásul ezek a leépítések lavinaszerű leépítéseket idéznek elő adott körzetekben, ahol a hadsereg egységeinek ellátására épültek ki széles körű szolgáltatások.
Maga a hadsereg megosztott : Egyesek még akár támogatnák is a lépéseket, amennyiben a felesleges kiadások lefaragásáról lenne szó. Ilyenek pl. a nukleáris elrettentésnek a "légierőt megillető része", mely szakmailag tényleg felesleges, de a haderők közötti lobbik miatt "érinthetetlen szent tehénnek" számít. Mások szerint nem szokás a már megszavaztott honvédségi büdzsécsomagot időközben tovább faragni, ez nem demokratikus és káoszt idézhet elő.
A francia hadsereg bevetésein már inkább kínos, mint nevetséges helyzetek sorozatát éli át nap mint nap. Miközben a katonák naponta kockáztatják életüket, saját zsebükből kell tankolniuk harci járműveiket, ha használni is akarják őket. Hasonló a helyzet, ha valamit javíttatni vagy cseréltetni kell a bevetéshez használt járművön.
A francia műveletek egyre inkább "Patyomkim-jelenlétek" és kész csoda, hogy eddig (az 5 és fél éve történt afghanisztáni uzbin-i vérengzés kivételével) nem történt komolyabb katasztrófa. Sovány vígasz, hogy az elvonások a hadműveleteket nem fogják érinteni - de, csupán azért, mert az elvonhatók 110%-át már elvonták e területről. Ugyanakkor a franciák Maliban mindenképpen maradni szeretnének, pedig egyre inkább egyedül maradnak a térségben.
Szélesebb kitekintésben a szabadkereskedelmi tárgyalások ugyan haladnak az USA-val, a FN a várakozások szerint mindent meg fog tenni, hogy ezeket késleltesse európai szinten. Amellett, hogy szakértők szerint ez a francia mezőgazdaságnak lényegében komoly károkat fog okozni, a francia hadsereg a folyamat végén akár az amerikai hadsereg egyik helyőrségévé degradálódhat, feltéve, hogy az USA ismét nagyobb szerepet hajlandó vállalni az európai kontinensen az ukrán helyzet miatt.
Franciaországban 2009-től eddig 45.000 állást szüntettek meg a hadseregnél. Ha a fenti tervek folytatódnak, komolyan felmerülhet Franciaország szerepének felülvizsgálata a nemzetközi színtéren és hadserege olyan csekély lesz - miközben számos fejlődő országban éppen ellentétes tendenciát figyelhetünk meg - hogy az ENSZ BT-ben teljesen súlytalanná válhat a francia szavazat, vélemény. Furcsa ez éppen annak tudatábam, hogy Hollande elnök az EP-választásokat értékelve kijelentette :"Európának saját magának kell gondoskodnia védelméről." Ha csak nem arra gondolt, hogy a "gondoskodás" (továbbra is) azt jelenti, hogy ezért egy külső hatalomnak fizet...
Dr. Türke András István