Az Europa Varietas Institute magyar nyelvű blogja, uniós szakpolitikákról, konferenciákról, biztonságpolitikáról, diplomáciai eseményekről

You are here

Az olasz helyzet értékelése

Az olasz nagykoalíció várhatóan nem a német nagykoalíciós mintát fogja követni, csak a problémákat hatványozza. Viszont nagyon Európa-párti lesz az olasz kormány és a külügy, az EU-ügyekben pedig jelentős konstruktivitás várható.

Az új olasz kormány április 27-én állt fel 2 hónapos nehéz egyeztetések után. Az Enciro Letta vezette bal-jobb koalíció várhatóan nem lesz túl tartós, lévén sem a jobboldal, sem a baloldal híveinek nagy része nem ért vele egyet. (A Berlusconiék által delegált topmodell esélyegyenlőségi miniszter már lemondásra is kényszerült a melegek bírálata miatt.)

Letta "Berlusconi kompatibilis", a balodali Demokrata Párt jobboldali szárnyához tartozik, viszont gyökerei a mára eltűnt Kereszténydemokrata Párt felé nyúlnak. Az újságíró Gianni Letta unokaöccse, aki Berlusconi bizalmasa és számos kormányában volt miniszter. Külföldön viszonylag kevésbé ismert személyiség, 1998-ban 32 évesen (rövid időre) a Prodi kormány iparügyi minisztere volt. Kiválóan beszél franciául (gyermekkorát Strasbourgban töltötte). Meggyőződéses Európa-párti, 2003-ban a párizsi székhelyű EuropaNova think-tank egyik alapítója, melyet 2010-ig elnökölt. (Utóbbiban a magyar EP képviselő, Szájer József is részt vesz ; http://www.europanova.eu/)

A kormány második embere Angelino Alfano (miniszterelnök-helyettes, belügyminiszter, Berlusconi pártjából, a PDL-ből). A radikális Emma Bonino korábbi (1995) halászati és fogyasztásügyi EU-biztos lett a külügyminiszter, aki a Prodi kormányban rövid ideig kereskedelmi és EU-ügyi miniszter is volt. Ő korábban jelentős mértékben Berlusconinak köszönhette EU-biztosi kinevezését, de jelenlegi pártja a Radikális Párt nem jutott be a parlamentbe. Személyében is garancia, hogy igencsak Európa-párti lesz az olasz diplomácia.

Megemlítendő még az első olasz fekete miniszternő, Cécile Kyenge, integrációsügyi (t.i. a menekülteké) miniszterré való kinevezése. A Kongói Demokratikus Köztársaságban született, így - bár befolyását hiba lenne túlbecsülni - a jelenlegi olasz kormány érintettsége nagyobb az afrikai konfliktusokban is. A hölgynek igen nehéz dolga lesz, mert Olaszországban nagyon komoly probléma a menekültkérdés.

A kormánynak nem lett tagja az euroszkeptikus és a szavazatok 25%-át megszerző Beppo Grillo, viszont annak kudarca esetén elsősorban az ő pozíciói erősödhetnek.
Az új felállás tehát Berlusconinak kedvező, mert nem ő viseli a felelősséget, miközben folyamatosan bírálhatja Lettát. Egy komoly célját már elérte : lényegében "behackelte" számos olyan emberét a jelenlegi kormányba, akik korábbi kormányában is miniszteri pozíciót töltöttek be.
Összességében a franciák úgy ítélik meg, hogy Letta franciabarát személye ellenére ez az olasz kormány túl heterogén és törékeny ahhoz (főként a németekkel szemben!), hogy valamilyen komolyabb európai lobbitevékenységben komolyan lehetne rá támaszkodni.

Undefined