Könnyen lehet, hogy az FN nyeri meg az EP választást
Franciaországban - a tengerentúli területeket kivéve, ahol már 24-én - május 25-én vasárnap, (mint Magyarországon) tartják a választásokat. 44,6 millió francia választó 74 képviselő sorsáról dönt majd. Hagyományosan a franciák általában jóval kisebb jelentőséget tulajdonítanak az európai választásnak, mint a franciaországiaknak és ez a kisebb pártoknak (Zöldek, Front National) szokott kedvezni.
A részvétel 2009-ben 40,63%-os volt (rekord alacsony) és a felmérések szerint jelenleg 40% alatti részvétel várható. Jelenleg a franciák 52%-a elégedetlen azzal a móddal, ahogy az EU-t irányítják.
A választás politológiai szempontból azért fontos, mert kimutathatja az FN rejtett tartalékait, ugyanakkor csalóka is, mert ez a kibővült szimpatizánsi kör nemzeti választásokon már koránt sem szokott 100%-ban nagyobb felelősséget adni Le Pen kezébe. Tehát inkább a PS és az UMP szavazók elégedettségének és motiváltságának mutatója lesz az eredmény, hiszen szavazóik most nagyobb kockázat nélkül "büntethetik" pártjukat.
A legutóbbi felmérések szerint a Front National 23%-al a legtöbb szavazatot szerezné meg, míg az UMP 22,5%-ot, a PS pedig (a Radikális Baloldallal közös listán) 19,5%-ot szerezne. (A Zöld-baloldali koalíció 8%-ot kapnak.) Bár még 1 hónap alatt sok változás történhet, és a különbségek a felmérések szokásos plusz/mínusz 2%-os hibahatárán belül vannak. Tendenciájában e felmérés azt jelzi, amit a helyhatósági választások eredményeként megállapíthattunk : lényegében az FN az igazi győztes, mert mind a PS, mind az UMP jelentős mértékben kevesebb szavazatot kapott, mint a korábbi helyhatósági választáson.
Hosszabb távon úgy tűnik a FN járhat jól, mert a legerősebb támogatottsággal a 35 év alatti korosztályokban rendelkezik, míg az UMP a 65 év feletti korcsoportokban nagyon erős és bár a francia nyugdíjasok átlagéletkora folyamatosan növekszik, az UMP alól "kihalhatnak" a szavazók. Ugyanakkor az EP választás még nem lesz igazán mérvadó a március 31 óta miniszterelnök Manuel Valls kormánya teljesítményének megítélésében.
A Zöldeknél áprilisban egyébként Daniel Cohn Bendit bejelentette visszavonulását az Európai Parlamentből, így Magyarország (is) "megkönnyebbülhet".
Dr. Türke András István