A kétoldalú kapcsolatok fejlődése
A kétoldalú kapcsolatok tekintetében a legfrissebb esemény a Fabius és Kojara miniszterek által 2013 június 5-én aláírt megállapodás. Ukrán elnök 2010-ben járt utoljára Párizsban, miniszteri szinten Pavlo Klimkin és Konstantin Hrycstcsenkó külülgyminiszter-helyettesek 2011 június 14-én illetve szeptember 7-én, Serhyi Tihipko miniszterelnök-helyettes pedig 2011 december 1-én járt Párizsban.
Miközben mindenki a Krímre figyel lényegében Kijevben egy sokkal nagyobb volumenű politikai beavatkozás, államcsíny ment végbe, amerikai segítséggel
Az ukrán események kapcsán Oroszország kezét megkötötték a téli olimpia eseményei (már ha maga az olimpia nem egy nagyszerű elterelési műveletként szolgált, mely elvonta a figyelmet az orosz csapatösszevonásokról), míg az Egyesült Államok « politikai lépéselőnyt » szerzett a kijevi hatalomátvétel « menedzselésénél. » Az oroszok erre katonai lépéssel tudtak válaszolni.
Egyes nyugati vélemények szerint némileg árnyalni kell azt a képet, miszerint az ukrán konfliktus a nyugati és az orosz érdekek összeütközéséből állna csak Ukrajnában. Lényegében az Egyesült Államoknak nem igazán célja Ukrajnát az Európai Unió felé terelni, miközben le akarja választani Oroszországtól. A cél a térség jugoszláv-típusú destabilizációja lehet.