Az Europa Varietas Intézet magyar elemzései az EuVI Elemzések. Az ingyenesen letölthető tanulmányok célja referenciaként betekintést nyújtani részben korábbi elemzéseinkbe, részben pedig egy-egy aktuális téma problematikájának felvázolása. Elemzéseinket rendszeresen szemlézi, bemutatja az Euractiv európai hálózata és a Kitekintő.hu.
Két év Hollande-iában - Esszék François Hollande Franciaországáról
az ELTE ÁJK PTI és az Europa Varietas Institute rendezésében
A kötetről beszélgetnek:
Soós Eszter Petronella (a kötet szerzője, politológus, ELTE ÁJK)
Türke András István (történész, igazgató, Europa Varietas Institute)
ELTE Állam- és Jogtudományi Kar (1053, Egyetem tér 1-3.), Pázmány-terem (földszint)
Soós Eszter Petronella KÉT ÉV HOLLANDE-IÁBAN
Esszék François Hollande Franciaországáról (2012-2014)
Europa Varietas Könyvek, ISBN 978-963-89235-3-0
2014
A kérdés nagyhatalmi háttere, EU- és magyar vonatkozása Dr. Türke András István Ph.D
Franciaországnak egy időben kell fenntartania a francia diplomácia (megmaradt) erejét, a jó kapcsolatot az oroszokkal (hogy ne legyenek sztrájkok, és ne essen vissza a gazdaság) és a jó kapcsolatot az amerikaiakkal (hogy lehessen még egyáltalán francia külpolitikáról beszélni).
A március 23-ai első forduló után túlzott meglepetéseket nem vártunk, inkább az volt a kérdés, hogy milyen aránnyal nyer a jobboldal és, hogy mekkora lesz a PS veresége. Mélyebb elemzések kiderítik, hogy a mérsékelt jobboldal lényegében stagnál (sőt, inkább kissé negatív a mérlege a korábbiakhoz képest). A "harmadik erők" jönnek csak fel igazán, és közép- illetve hosszabb távon még nincs feltétlenül minden veszve a PS számára.
Franciaroszágban március 23-án és 30-án tartanak/tartottak helyhatósági választásokat, melyeken hagyományosan fel lehet mérni az éppen regnáló párt(ok) erejét, népszerűségét. Meglepetés nincs, ahogy vártuk a PS gyengült, az UMP kisebb az FN nagyobb mértékben erősödött.
A 23-ai választás 62,5 %-os - újabb rekord alacsony - részvétel mellett zajlott, ez pedig lényegében az egész politikai elitből való kiábrándultságot jelzi a hagyományosan politizálni szerető és aktív francia polgárok részéről. 2008-ban még 66,54%-os volt a részvétel.
2013 őszétől a központi kormányzat és az önkormányzatok között a fiskális kormányzat hatásköreit illetőleg érezhetően megnőtt a feszültség. Az állami szint föderatív jelleggel egyre több hatáskört (és ezzel forrást) kíván magához vonni, mely forrásokat viszont nem a helyi célokra, hanem az államháztartási hiány befoltozására tervezi felhasználni. (Kissé hasonló a folyamat a 2010 utáni magyar helyzethez. « Fronde » : XIV. Lajos alatti ellenállási mozgalom a központosítás ellen.)