You are here

Kína

Hongkong : A rendszerbe kódolt feszültség

Hongkong utcáit hónapok óta tüntető diákok tartják megszállva, az egykori brit gyarmat a Kínához való visszatérés óta nem élt meg hasonló politikai válságot. A tüntetők egyre radikálisabb követelésekkel állnak elő és egyre durvább eszközöket alkalmaznak, amire a rendőrség is fokozódó keménységgel válaszol. Sokan már attól tartanak, hogy az eseményeknek előbb-utóbb a szárazföldi kínai karhatalom beavatkozása fog véget vetni.

Undefined

A kínai tőzsdepánik margójára

az évszázad zuhanása vagy törvényszerű átmenet?
Nagy Marcell
az EuVI gyakornoka

Az elmúlt másfél hónap igen eseménydúsan telt Kínában. Míg a nyugati közvélemény a görög válság aktuális fejleményeire összpontosított, addig a Távol-Keleten, Kínában jóval nagyobb tételek mozogtak, jobban mondva tűntek el az érintettek virtuális pénztárcáiból.

Undefined

Társadalom & Politika 2011/1-2

A teljes szám letöltése egy dokumentumban

Nyomtatott példány ára : 1000 HUF

Borító | pdf
Szerkesztői előszó | 4-6 pp. | pdf

Európai ismeretek
Szabó János Lajos : A kudarcot vallott 1994-es EU-népszavazás Norvégiában: az elutasítás okai és érvrendszerei | 7-33 pp. | pdf

Undefined

Euroatlanti Esték

Kína, az Egyesült Államok és Oroszország világpolitikai szerepe és tervei - A NATO helye a hatalmi struktúrában
2005. november 9.
Corvinus Egyetem

Undefined

Euroatlanti Esték

Ázsiai óriások játszmája : Kína és India geopolitikai versengése
2010 május 19.

Tálas Barna, Kína-szakértő
Székely-Dobi András, Ázsia-szakértő, a Világgazdasági Kutatóintézet tudományos munkatársa
Háda Béla, India-szakértő, ELTE BTK Jelenkori Egyetemes Történeti Tanszék

Undefined

EuVI Elemzések

Az Europa Varietas Intézet magyar elemzései az EuVI Elemzések. Az ingyenesen letölthető tanulmányok célja referenciaként betekintést nyújtani részben korábbi elemzéseinkbe, részben pedig egy-egy aktuális téma problematikájának felvázolása. Elemzéseinket rendszeresen szemlézi, bemutatja az Euractiv európai hálózata és a Kitekintő.hu.

Undefined

Kína afrikai törekvései : 2012 végi és 2013 eleji állapotok

Kína már a delokalizációra készül és Afrika legfontosabb kereskedelmi kikötőjét építi. Továbbra is elsődlegesek a gazdasági kapcsolatok, de 2012 nyarán fordulat következett be, mert megjelent a védelmi szférában való kínai részvételi igény is.

Kenya : XV. sz. óta vannak Kínával kapcsolatai. Finomított olaj-exportja jelentős, importban a kínai rizs és a haszonjárművek jelentősek. A választásokat követő zavargások miatt az export visszaesett. Gazdaságilag a kínaiak közepesen sebezhetőnek értékelik. Kínából induló afrikai export 2,6%-a érintette az országot (2011).

Undefined

Az észak-koreai háborús fenyegetés komolysága

Kim-Jong Un naponta növeli a feszültséget Észak-Korea és Dél-Korea között. Szombaton (márc 30) éppen a hadiállapot beálltát deklarálta a két Korea között, de háborús fenyegetésének mégsem adnak hitelt a politikai elemzők. Miért? Mennyire vehető komolyan a fenyegetés?

Undefined

A "vízipisztoly-incidens" : Japán gondjai a Szenkaku-konfliktus tükrében

Japán „minden fronton“ egyre inkább vesztésre áll, külkapcsolatai kedvezőtlenül alakulnak, a csődtől az export növelése menthetné meg, de az EU és Kína lépései miatt most éppen ezek kerültek a leginkább veszélybe. A "vizipisztoly incidens" kapcsán korábbi szövetségesével, Tajvannal is összetűzésbe került a Szenkaku/Diaoyu szigetekért folytatott csetepatéban.

Undefined

Észak-Korea sakkot adott a tripla hibát elkövető USA-nak

Dél-Korea válságos helyzetben van, Kína miatt lényegében Észak-Korea is „érinthetetlenné“ vált, a gyengülő USA nem vállalna fel egy ilyen konfliktust

Undefined

Pages