Biztonságpolitika
Rácz András : A válságkezelési együttműködés lehetőségei az Európai Unió szomszédságpolitikájában – a képességi oldal | 10-24 pp. | pdf
Politikatörténet
Gyene István : Kormányzópárt(ok) a Horthy-rendszerben | 25-43 pp. | pdf
2005. október 3-án az Európa Tanács által előre megalkotott ütemtervet – éppen hogy - tartva, megkezdődtek a csatlakozási tárgyalások Törökországgal. A 25 uniós tagállam közül egyedül Ausztria húzódozott megkezdeni a teljes jogú tagságról szóló tárgyalásokat, végül az utolsó pillanatban ők is zöld jelzést adtak Törökországnak.
- A nemzetközi rendszerről iszlám szemszögből -
2007.01.14. | Türke András István ETTDK Papers - Nr. 16
„Aki többre tartja az életet a halálnál, az rabszolgaságra van ítélve.” (Hegel) „Sokkal könnyebb az összevisszaság felett uralkodni, mint a rend felett, mely egységet és erőt feltételez.” (Carlos)
A törökök nem annyira Erdogan « autoriternek mondott » vezetési stílusa miatt lázadnak, sokkal inkább a Muzulmán Testvérek növekvő befolyása ellen – akik mentora éppen Erdogán. Látszólag a Taskim téren Isztambul legújabb városfejlesztési terve ellen tüntetnek, mely úgymond lerombolná a tradíciókat és kozmopolita várost építene a milliomosoknak. Lényegében azonban már országos méretű mozgalomról beszélhetünk, mely megkérdőjelezi az arab tavasz eredményeit.
Az Obama-adminisztráció által, „Európa irányába kitűzött célok közül egy sem valósult meg” – elemzi a transzatlanti kapcsolatok aktuális helyzetét Varga Gergely az EurActivnak adott interjúban. A Stratégiai és Védelmi Kutatóintézet szakértője szerint azonban az Egyesült Államoknak is van oka csalódásra, hiszen a Lisszaboni Szerződés nem hozott csodát, és továbbra is öt-hat európai vezetővel kell tárgyalóasztalhoz ülnie, ha egy problémát kezelni akar.