You are here

Andrássy Szalon

Németország a választások után
Andrássy Egyetem Budapest - 2009. december 9. (szerda), 18.00
német nyelvű rendezvény, magyar szinkrontolmácsolással

Az új külpolitikai klub, az Andrássy Gyula Külpolitikai Szalon második rendezvényére Budapesten, az Andrássy Egyetemen került sor, 2009. december 9-én (szerda) 18.00 órától. A neves előadókkal folytatott kerekasztal-beszélgetés központjában a németországi választások értékelése, az új kormány programjának és politikájának vizsgálata, illetve Németország és az Európai Unió aktuális kérdései álltak.

Előadók, résztvevők:
Ellen Bos (az Andrássy Egyetem professzora)
Jürgen Dieringer (az Andrássy Egyetem professzora)
Hans Kaiser (a Konrad Adenauer Alapítvány magyarországi irodavezetője)
Kiss J. László (az Andrássy Egyetem professzora, a Külügyi Intézet igazgatója)
Uwe Kranenpohl (az Evangelische Fachhochschule Nürnberg professzora)
Elke Thiel (az Andrássy Egyetem professzora)

Az Europa Varietas Intézet tagjai közül dr. Varga Gergely, Holdonner Róbert László, és Dr. Türke András az Andrássy Szalon alapító tagjai.

Cikk
Külpolitikai Szalon: Németország a választások után
Kitekinto.hu - Demeter Csaba
2009. december 14.

Az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem másodszorra adott otthont az igen nagy érdeklődésnek örvendő Külpolitikai Szalonnak. Elegendő idő telt el a németországi szövetségi választások óta ahhoz, hogy átfogóan értékelni lehessen annak eredményét, kimenetelét és az országban azóta mutatkozó változásokat.

A rendezvényt Ellen Bos, az Andrássy Egyetem professzora nyitotta meg, majd az esemény egyik támogatója képviseletében Hans Kaiser, a Konrad Adenauer Alapítvány magyarországi irodavezetője beszélt a Külpolitikai Szalon fontosságáról.

Uwe Kranenpohl, az Evangelische Fachhochschule Nürnberg professzora részletesen ismertette a választások eredményét, összehasonlítva azokat a négy évvel korábbi számadatokkal, külön kiemelve az ország nyugati és keleti fele közötti különbségeket. Kiemelt fontosságú tényezőként értékelte a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) történetének legnagyobb visszaesését, valamint a meglepően alacsony részvételi arányt. Előadásában felhívta a figyelmet a kisebb pártok szokatlanul jó eredményére, különös tekintettel a kuriózumnak számító Kalózpárt szereplésére.

Az új kormány felállásával újra bebizonyosodott, hogy úgy tartományi, mind szövetségi szinten, kizárólag koalícióban lehet kormányozni. A létrejött koalíciók összetétele szinte soha nem látott sokszínűséget mutat, a tizenhat tartományban jelenleg nyolcféle kombinációban léteznek koalíciók, tény, hogy a legtöbbször a szövetségi kormány összetételéhez hasonlóan CDU/CSU-FDP (Kereszténydemokrata-/Keresztény Szociális Unió - Szabad Demokrata Párt) formáció fordul elő.

Elke Thiel, az Andrássy Egyetem professzora Németország külpolitikáját, valamint Európa-politikáját értékelte. A professzor elmondása szerint országa Európai Uniós hozzáállásában alapvetően évek óta tartó kontinuitás figyelhető meg. Mindez arra vezethető vissza, hogy a Külügyminisztérium apparátusa többnyire kormányváltás után is a helyén marad, a különböző szakértők folytathatják munkájukat, személycsere csupán a minisztérium vezetésében történik. Thiel méltatta az integráció mérföldköveinek lerakásánál fontos szerepet játszó neves német politikusokat, úgy Konrad Adenauert, mint Helmut Schmidtet, valamint Helmut Kohlt. Kitért Németország EU bővítési politikájára, hangsúlyozta annak felelősségteljes alakítását, valamint a Közösség költségvetésének fontosságát.

Jürgen Dieringer, szintén az Andrássy Egyetem professzora beszélt az Európai Parlament szerepéről, a Parlament nemzeti parlamentekhez való viszonyáról, illetve a nemzeti és európai szintű pártcsaládok kapcsolatairól. Dierenger rámutatott arra a problémára, amely szerint országában hiányzik egy erős, központi állásfoglalás az Európai Uniót érintő fontos kérdésekben.

Kiss J. László Professzor Úr Németországot példaértékűnek tartja Magyarország számára politikai berendezkedés szempontjából, ezen túl kiemelten fontos stratégiai partner kereskedelmi- és európa-politikai szempontból is.